Rynek składników odżywczych jest tak duży i łatwo dostępny, że większość z nich dostarczana jest z różnymi suplementami. Dobre BCAA chronią nasze mięśnie przed rozpadem, przyspieszają budowę tkanki mięśniowej i zapewniają prawidłowy przebieg energetyczny w naszym organizmie.

Zalety stosowania

Suplement powinien być stosowany przez przedstawicieli sportów sylwetkowych, siłowych i wytrzymałościowych. Dobre BCAA powinny być wykorzystywane przed szkoleniem do poprawy efektywności energetycznej poprzez poprawę wydolności wysiłkowej w przypadku wyczerpania innych rezerw energii, a zwłaszcza w okresach dużego stresu.

Jak działa?

Aminokwasy rozgałęzione są z powodzeniem stosowane we wszystkich dyscyplinach sportu ze względu na ich anaboliczne właściwości w syntezie białek mięśniowych, a także w celu zapobiegania ich degradacji podczas wzmożonej aktywności fizycznej. Wysoki poziom aminokwasów w krwiobiegu jest równoznaczny ze stanem wyczerpania glikogenu mięśniowego i wątrobowego oraz zaawansowanym katabolizmem mięśniowym. Jednocześnie jest silnym sygnałem dla ośrodkowego układu nerwowego o konieczności aktywacji procesów wytwarzania energii zgromadzonej w tkance tłuszczowej.

Kiedy należy przyjmować ten suplement?

Biorąc pod uwagę powyższe fakty, bardziej sensowne jest rozważenie przyjmowania BCAA przed i w trakcie szkolenia. Najlepiej spożywać po treningu siłowym, ale przed treningiem aerobowym. Najlepsze BCAA należy stosować od 7 do 20 g na dobę i jest optymalna ilości, której nie powinno się przekraczać. Jednak spożywanie dodatkowych porcji aminokwasów staje się bardzo ważne w okresie redukcji tkanki tłuszczowej, kiedy to podaż kalorii jest ujemna, a ryzyko wystąpienia stanów katabolicznych bardzo wysokie.

Pokaż więcej podobnych artykułów
 • Budownictwo chroniące przed hałasem

  Hałas, jak się okazuje, potrafi skutecznie uprzykrzyć nam życie, dlatego warto zadbać o od…
 • Alergie wziewne

  Alergie wziewne głównie występują sezonowo, cyklicznie. Powodować je mogą pyłki traw lub i…
 • Manipulacja w biznesie i marketingu

  Manipulacja ludźmi w biznesie i marketingu jest zjawiskiem naprawdę częstym, szczególnie p…
Pokaż więcej od Redaktor
 • Alergie wziewne

  Alergie wziewne głównie występują sezonowo, cyklicznie. Powodować je mogą pyłki traw lub i…
 • Czym jest haloterapia?

  Wszyscy znamy solne jaskinie i groty prowadzone w miastach czy obiektach Spa. Najlepiej na…
 • Astma w Nowej Zelandii

  Pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku z Nowej Zelandii zaczęły napływać sygnały o wzroś…
Pokaż więcej w Zdrowie

Dodaj komentarz

Zobacz także

Budownictwo chroniące przed hałasem

Hałas, jak się okazuje, potrafi skutecznie uprzykrzyć nam życie, dlatego warto zadbać o od…