Strona główna Informacje 5 rad jaki kupić aparat fotograficzny na wakacje

5 rad jaki kupić aparat fotograficzny na wakacje

0
0
824

Aparat na wakacje. To że najczęściej kupowana – prócz samych wakacyjnych ofert w biurze podróży – rzecz tuż przed wyjazdem na letni wypoczynek. Jak go wybrać? Poniżej zamieszczamy 5 porad, którymi kierujmy się przed zakupem.

 1. Niech aparat pozwoli na samodzielne ustawienia.

Pomimo tego, że nie rozumiesz co to przysłona, czas naświetlania, ogniskowa wybierz aparat, który pozwala Ci się rozwijać, myśleć w ciągu fotografowania. Niech ma wszystkie te „wykrywania twarzy”, „zdjęcia w klubu” i inne ustawienia. Ale sam zobaczysz, że w miarę zdobywania doświadczenia zaczniesz używać funkcji półautomatycznych i manualnych, zaczniesz eksperymentować. Zrozumiesz o co chodzi w fotografowaniu i zaczniesz czerpać z tego o wiele więcej radości. Ważne, by ustawienia dostępne były z poziomu aparatu – w pokrętłach i przyciskach, a nie zaszyte głęboko w menu ekranowym.

 1. Niech aparat nie będzie za duży i za mały.

Aparaty mogą być ciężkie, zwłaszcza te bardziej profesjonalne. A ciężar męczy, szczególnie jeśli jest gorąco. Wybierz zatem sprzęt niezbyt duży. Prócz mniejszej wagi zyskasz jeszcze coś: mały aparat fotograficzny mniej zwraca na siebie uwagę, dzięki temu będziesz mniej zauważalny dla ludzi, jakich będziesz fotografować. Z mniejszym aparatem będziesz bardziej anonimowym fotografem i zrobisz piękniejsze zdjęcia. Nie kupuj jednak zbyt małego aparatu, ponieważ niewygodnie się je obsługuje. I najczęściej producenci wyposażają go w zdecydowanie mniejszą ilość części (np. stabilizatory), bo się po prostu nie zmieszczą w aparacie.

 1. Wybierz aparat z dobrą matrycą.

Co to znaczy dobra? Duża, jak największa! I niestety nie chodzi mi o jej rozdzielczość (w megapikselach) ale fizyczną wielkość (w milimetrach). Im większa fizycznie – tym lepszej jakości zdjęcia otrzymasz. Najlepiej matryca typu CMOS, co da Ci fotografować na wyższym ISO, w półmroku i bez lampy, a jakość obrazu będzie również tak bardzo dobra. Dobrze, gdyby matryca pozwalała na osiąganie ultra krótkich czasów naświetlania: minimum 1/4000 sekundy.

 1. Wybierz aparat wodoszczelny lub pyłoszczelny.

Na rynku znajdziesz takie aparaty, które można zanurzyć w wodzie, nawet do 100 metrów! Pytanie: czy skorzystasz z tej funkcji? Jak często? Uszczelnienie kosztuje: konstrukcja takiego systemu to wypadkowa potrzeb (wodoszczelność) i wszelkich innych, potencjalnych możliwości. Jeśli wiec nie planujesz zdjęć pod wodą – kup taki, jaki jest uszczelniany. Co to znaczy? Że wilgoć, kurz na szlaku czy nawet niewielki deszczyk nie wyrządzą mu szkody.

 1. Wybierz aparat z z zoomem optycznym

Czyli taki, którego optyka (obiektyw) „zoomuje” obraz nie zaś elektronika. W wyniku otrzymasz zdjęcia z przybliżeniem tak samo dobre optycznie jak zdjęcia bez przybliżenia. Dobrze, gdyby miał zoom optyczny od 24 mm do ok. 70 – 100 mm. Jeżeli możesz zainwestować trochę więcej – kup taki aparat, który daje możliwość wymiany optyki. Z czasem docenisz jakość obrazu wynikającą ze stałoogniskowych (bez zooma) obiektywów.

Pokaż więcej podobnych artykułów
 • Budownictwo chroniące przed hałasem

  Hałas, jak się okazuje, potrafi skutecznie uprzykrzyć nam życie, dlatego warto zadbać o od…
 • Alergie wziewne

  Alergie wziewne głównie występują sezonowo, cyklicznie. Powodować je mogą pyłki traw lub i…
 • Manipulacja w biznesie i marketingu

  Manipulacja ludźmi w biznesie i marketingu jest zjawiskiem naprawdę częstym, szczególnie p…
Pokaż więcej od Redaktor
Pokaż więcej w Informacje

Dodaj komentarz

Zobacz także

Budownictwo chroniące przed hałasem

Hałas, jak się okazuje, potrafi skutecznie uprzykrzyć nam życie, dlatego warto zadbać o od…