Strona główna Sport Jaki kupić rower?

Jaki kupić rower?

0
0
754

Przede wszystkim dopasowany do własnych potrzeb. Nie ma najmniejszego sensu kupować roweru MTB do jazdy typowo miejskiej, tak samo jak rower szosowy nie sprawdzi się w trudnym terenie, a na piaszczystych drogach kompletnie sobie nie poradzi. Przed zakupem jednośladu koniecznie zastanówmy gdzie najczęściej będziemy na nim jeździli i ile kilometrów będziemy przejeżdżać. Ponadto, czy ta jazda będzie raczej spokojna, rekreacyjna, czy też np. marzy nam się start w wyścigach.

Dopiero po takiej refleksji zacznijmy dobierać rower. Dzięki temu unikniemy dwóch rzeczy: niezadowolenia z braku komfortu oraz wydatków w przyszłości. Warto bowiem wiedzieć, że co prawda możliwe jest przerobienie roweru górskiego na trekkingowy, jak również roweru szosowego na rower przeznaczony do jazdy w terenie. Jednak często będzie to kosztowne. Dlatego lepiej od razu wybrać dobrze.

Jeżeli nie wiemy jak będziemy wykorzystywać rower, kupmy konstrukcję w miarę uniwersalną – rower trekkingowy, fitness, czy też rower crossowy. Wszystkie tego typu rowery sprawdzą się zarówno na szosie, jak a w lżejszym terenie. Ważną zaletą będzie odpowiednie wyposażenie standardowe (bagażnik, błotniki, oświetlenie).

Ile pieniędzy wydać na rower?

Rower to nie dzieło sztuki – to narzędzie, które służyć będzie najczęściej rekreacji. Dlatego powinniśmy przeznaczyć na niego dokładnie tyle pieniędzy, ile wystarczy na rower nadający się do naszych zastosowań. Nie ma co przepłacać – droższy rower nie zrobi z nas lepszych rowerzystów a nie poprawi naszej formy. Nie wolno przesadzić w żadną ze stron. Zbyt tani rower, zwłaszcza dla osoby intensywnie jeżdżącej, będzie nieustannym źródłem problemów, ze względu na częste wizyty w serwisie.

Ile zatem konkretnie przygotować pieniędzy? Jeżeli rower będzie nam służył okazjonalnie i zdecydujemy się na nowy sprzęt to 1000-1200 złotych w zupełności wystarczy. Dobry używany jednoślad spokojnie kupimy nawet za 400-500 złotych.

Rowerzyści zamierzający jeździć intensywnie lub uczestniczyć w zawodach, muszą niestety wydać dużo więcej. Dla nich ceny rowerów zaczynają się od 3 tysięcy złotych i górna granica praktycznie nie istnieje.

Warto również wziąć pod uwagę jeszcze jedną ważną rzecz – masę rowerzysty. Jeżeli jesteśmy mężczyzną, ważącym sto kilogramów lub więcej, nasz rower będzie musiał być wytrzymalszy, a co za tym idzie, także droższy. Kilka stówek ekstra, zwłaszcza wydanych na lepszej jakości części budujące koła (mocne obręcze i szprychy) na pewno z czasem się zwrócą.

 • Jaki wybrać telewizor do oglądania zawodów sportowych?

  Ekran dużej wielkości w telewizorze przeznaczonym do oglądania sportu jest cechą ważną, le…
 • Zalety pływania

  Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie, a z samego pływania korzyści są naprawdę ogromne…
Pokaż więcej podobnych artykułów
 • Budownictwo chroniące przed hałasem

  Hałas, jak się okazuje, potrafi skutecznie uprzykrzyć nam życie, dlatego warto zadbać o od…
 • Alergie wziewne

  Alergie wziewne głównie występują sezonowo, cyklicznie. Powodować je mogą pyłki traw lub i…
 • Manipulacja w biznesie i marketingu

  Manipulacja ludźmi w biznesie i marketingu jest zjawiskiem naprawdę częstym, szczególnie p…
Pokaż więcej od Redaktor
 • Zalety pływania

  Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie, a z samego pływania korzyści są naprawdę ogromne…
Pokaż więcej w Sport

Dodaj komentarz

Zobacz także

Budownictwo chroniące przed hałasem

Hałas, jak się okazuje, potrafi skutecznie uprzykrzyć nam życie, dlatego warto zadbać o od…