Strona główna Edukacja Najważniejsze zmiany w kanonie lektur dla klas podstawowych w roku szkolnym 2017/2018

Najważniejsze zmiany w kanonie lektur dla klas podstawowych w roku szkolnym 2017/2018

0
0
753

Jednym z podstawowych elementów edukacji jest zachęcenie dzieci i młodzieży do czytania. Dlatego, już od najmłodszych lat, oczekuje się od nich, że zapoznają się z książkami oczekującymi na nich w kanonie lektur. To, co w owym kanonie się znajduje, zmieniało się na przestrzeni lat. Jednak jakie utwory będą obowiązywać w najbliższym roku szkolnym 2017/2018?

Na najmłodszych uczniów w klasach 1-3 czekają propozycje takie jak „Dzieci z Bullerbyn” oraz „Wiersze dla dzieci” Juliana Tuwima, które można czytać wspólnie lub indywidualne . Jednak poza wymienionymi klasykami, znalazły się także nowości, np. „Sposób na elfa” czy „Cukierku, ty łobuzie!”. W klasach 4-6 pojawia się podział na lektury obowiązkowe i uzupełniające, z których co najmniej dwie muszą pojawić się w każdym roku szkolnym. Do tych pierwszych można zakwalifikować m.in. „Mazurek Dąbrowskiego”, „W pustyni i w puszczy”, a także „Chłopców z Placu Broni”. Do tych drugich zalicza się np. „Ania z Zielonego Wzgórza” czy „Przygody Tomka Sawyera”. Po likwidacji gimnazjów, w klasach 7 i 8 będą obowiązywały takie utwory jak „Balladyna”, „Mały Książę” czy „Quo vadis”.

Część lektur szkolnych znajduje się w użytkowaniu już od wielu lat. Są to dzieła wybitnych twórców z ponadczasowym przekazem. Niemniej, kanon jest co jakiś czas zmieniany. Zawsze jednak trzeba pamiętać, o tym, że utwory w nim zawarte mają zachęcać do czytania, które rozwija pod każdym względem – uczy pisania i czytania, kreatywności, ale także wytrwałości i dyscypliny.

 

Pokaż więcej podobnych artykułów
  • Budownictwo chroniące przed hałasem

    Hałas, jak się okazuje, potrafi skutecznie uprzykrzyć nam życie, dlatego warto zadbać o od…
  • Alergie wziewne

    Alergie wziewne głównie występują sezonowo, cyklicznie. Powodować je mogą pyłki traw lub i…
  • Manipulacja w biznesie i marketingu

    Manipulacja ludźmi w biznesie i marketingu jest zjawiskiem naprawdę częstym, szczególnie p…
Pokaż więcej od Redaktor
Pokaż więcej w Edukacja

Dodaj komentarz

Zobacz także

Budownictwo chroniące przed hałasem

Hałas, jak się okazuje, potrafi skutecznie uprzykrzyć nam życie, dlatego warto zadbać o od…